Kto może skorzystać z programu w ramach Działań 6.1 i 6.2 oraz Poddziałań 7.1.1 i 7.1.2?
Ze wsparcia oferowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 można skorzystać na dwa sposoby – jako realizator lub jako uczestnik projektów.
O dofinansowanie realizacji projektu z Funduszy Europejskich może wnioskować każdy, z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednak w zależności od specyfiki konkursu określane są warunki, które muszą spełnić przyszli projektodawcy.
Osoby prywatne mogą korzystać z unijnego wsparcia w sposób pośredni – jako uczestnicy realizowanych projektów (np. biorąc udział w szkoleniach czy otrzymując pożyczkę na założenie firmy).
W ramach Działania 6.1 beneficjentami środków unijnych mogą być powiatowe urzędy pracy, których projekty z zakresu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych realizowane są w trybie pozakonkursowym. W Działaniu 6.2 beneficjentami środków unijnych mogą być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej, a także podmioty, które uzyskały akredytację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie działań EURES (typ 2). Projekty realizowane w ramach Działania 6.2 są projektami konkursowymi.
Uczestnikami projektów realizowanych w ramach Działania 6.1 oraz Działania 6.2 mogą być osoby bezrobotne lub bierne zawodowo powyżej 29 roku życia, zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy (dot. Działania 6.1), znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby długotrwale bezrobotne,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- imigranci oraz reemigranci,
- osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny,
- mężczyźni w wieku 30-49 lat wymagający wsparcia,
Ponadto w ramach Działania 6.1 wsparciem objęte mogą zostać osoby zagrożone skutkami epidemii COVID-19, tj.
- pracownicy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688 z późn. zm.),
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracowników,
Beneficjentami środków unijnych w Poddziałaniu 7.1.1 mogą być:
- ośrodki pomocy społecznej,
- powiatowe centra pomocy rodzinie,
- miejskie ośrodki pomocy rodzinie.
- podmioty ekonomii społecznej,
- organizacje pozarządowe,
- instytucje rynku pracy,
- jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego,
- państwowe jednostki budżetowe oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, uprawnione do prowadzenia działalności pożytku publicznego zgodnie z ww. ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- osoby i/lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także osoby w ich otoczeniu,
- środowiska lub lokalne społeczności zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Środki finansowe Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pozostające w dyspozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, przeznaczone są na przedsięwzięcia aktywizacyjne (wspieranie osób mających trudności na rynku pracy, chcących założyć własną firmę lub podnieść swoje kwalifikacje).
W ramach Działań 6.1 i 6.2 ww. podmioty mogą starać się o dofinansowanie na realizację instrumentów i usług rynku pracy wymienionych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W ramach Poddziałań 7.1.1 oraz 7.1.2 możliwe jest uzyskanie dofinansowania do realizacji projektów mających na celu integrację i aktywizację społeczno-zawodową osób, rodzin/grup/środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym przez wykorzystanie instrumentów aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej i o charakterze środowiskowym. Ponadto w ramach Poddziałania 7.1.2 ww. podmioty mogą wnioskować o dofinansowanie projektów służących sieciowaniu i dostarczaniu narzędzi zwiększających aktywność społeczną osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz wzmacniających deinstytucjonalizację.
Jak ubiegać się o dofinansowanie projektu?
Aby otrzymać dofinansowanie należy:
- Określić konkretne potrzeby, na które potrzebne są środki unijne;
- Zapoznać się z opisem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, który został ustalony jako możliwe źródło finansowania, oraz innymi dokumentami, aby upewnić się, że projekt spełnia wszystkie warunki i wpisuje się w cele programu;
- Śledzić harmonogramy naborów wniosków – wnioski o wsparcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 składa się w ściśle określonych terminach, biorąc udział w konkursach naborów wniosków; harmonogramy publikowane są pod koniec każdego roku w zakładce Wiadomości;
- Po ogłoszeniu naboru wniosków przenalizować formularze dokumentów dla ubiegających się o wsparcie (wzory wniosków i biznesplanów opracowano w taki sposób, by pomóc zaprezentować realizację konkretnych potrzeb w ujęciu projektowym);
- Zweryfikować swój projekt i dostosować jego szczegóły do wymagań konkretnego konkursu naboru wniosków ogłoszonego przez instytucję;
- Zawrzeć umowę, jeżeli projekt został wybrany do dofinansowania; umowa określa zasady, na jakich przyznano środki, oraz podstawowe obowiązki związane z realizacją projektu i jego rozliczeniem (przed podpisaniem umowy należy zaktualizować harmonogram realizacji projektu oraz zgromadzić wymagane załączniki; najczęściej są to: aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach podatków i składek ZUS, zaświadczenie o niekaralności, dokumenty specyficzne dla projektu).
Gdzie są publikowane ogłoszenia o naborach wniosków?
Informacje o naborach wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działań 6.1 i 6.2 oraz Poddziałań 7.1.1 oraz 7.1.2 publikowane są każdorazowo przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu jako Instytucję Pośredniczącą Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w zakładce Wiadomości. Pełną treść ogłoszeń o naborach wniosków znaleźć można w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.
Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera informacje o:
- rodzaju projektów podlegających dofinansowaniu;
- rodzaju podmiotów, które mogą̨ ubiegać́ się̨ o dofinansowanie;
- kwocie środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów;
- poziomie dofinansowania projektów;
- maksymalnej kwocie dofinansowania projektu, jeśli została ustalona;
- kryteriach wyboru projektów;
- terminie rozstrzygnięcia konkursu;
- terminie, miejscu i sposobie składania wniosków o dofinansowanie projektu;
- środkach odwoławczych przysługujących Wnioskodawcy.
Jak wypełnić i złożyć wniosek?
Opisy wniosków oraz umów o dofinansowanie zamieszczone są̨ w zakładce Pobierz wzory dokumentów, a odesłania do ogłoszeń zawierających wzory dokumentów – w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Ważne jest wypełnienie wszystkich rubryk, dopilnowanie poprawności obliczeń, przygotowanie wymaganych załączników. Stanowi to bowiem przedmiot oceny formalnej.
Wypełniony wniosek o dofinansowanie należy złożyć w formie elektronicznej poprzez Lokalny System Informatyczny do obsługi Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Następnie w terminie do 5 dni roboczych od dnia wysłania wersji elektronicznej wniosku jego wersję papierową należy dostarczyć do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu przy ul. Szyperskiej 14.
Złożony wniosek podlega weryfikacji formalnej, a następnie (gdy nie zostaną stwierdzone braki formalne) ocenie merytorycznej. Część projektów wymaga negocjacji. Po zakończeniu tego etapu przygotowywana jest lista wszystkich projektów, które podlegały ocenie merytorycznej. Po rozstrzygnięciu konkursu na stronach internetowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz w portalu Funduszy Europejskich publikowana jest lista projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów. Wyróżnione są na niej te projekty, które wybrano do dofinansowania.
Na co zwrócić szczególną uwagę, realizując projekt?
Podmiot, którego projekt został wybrany do dofinansowania, podpisuje z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu umowę o dofinansowanie projektu. Po jej podpisaniu beneficjent zobowiązany jest do realizacji projektu zgodnie z przedstawionym harmonogramem i budżetem. Szczególnie ważne jest przestrzeganie terminów określonych w harmonogramie wydatków. Wszelkie zmiany w umowie wymagają konsultacji i zatwierdzenia przez instytucję udzielającą dofinansowania.
Beneficjent powinien również pamiętać o właściwej promocji projektu, a w szczególności o informowaniu ogółu społeczeństwa o źródłach jego finansowania. Informacje o obowiązkach w tym zakresie znajdują się w zakładce Poznaj zasady promowania projektu.
Warto pamiętać również, iż po zakończeniu realizacji projektu obowiązuje tzw. okres trwałości, czyli czas, w którym należy zachować w niezmienionej formie i wymiarze te efekty, których osiągnięcie zostało zadeklarowane we wniosku o dofinansowanie. Standardowo okres ten wynosi 5 lat. W wybranych przypadkach odstępstwem objęte są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których są to 3 lata.
Co należy zrobić, by wziąć udział w konkretnym projekcie realizowanym z wykorzystaniem środków unijnych?
Aby wziąć udział w konkretnym projekcie realizowanym przez beneficjenta z wykorzystaniem środków unijnych, należy:
- wejść na stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl;
- w zakładce Znajdź dofinansowanie, kierującej do Wyszukiwarki dotacji, wybrać właściwą kategorię;
- znaleźć odpowiedni projekt;
- wziąć udział w procesie rekrutacji prowadzonym przez podmiot realizujący wybrany projekt.