Inżynier mechanik - mechanika precyzyjna

Print Drukuj

Inżynier mechanik – mechanika precyzyjna - planuje, organizuje i kontroluje produkcję oraz eksploatację przyrządów pomiarowych, metrologicznych, geodezyjnych, do badań technologicznych i wytrzymałościowych, kontrolno-pomiarowych, urządzeń mechaniczno-optycznych, aparatury nawigacyjnej, mechanicznych elementów maszyn liczących i biurowych, mechanizmów zegarowych; opracowuje założenia konstrukcyjne oraz techniczne i technologiczne dla urządzeń mechaniki precyzyjnej.
 

Zadania zawodowe:

  • prowadzenie prac badawczych w zakresie konstrukcji i eksploatacji urządzeń mechaniki precyzyjnej oraz opracowywanie referatów naukowych i raportów technicznych,
  • opracowywanie dokumentacji techniczno-ruchowej,
  • opracowywanie założeń projektowych zakładów produkujących urządzenia mechaniki precyzyjnej,
  • opracowywanie technologii napraw urządzeń mechaniki precyzyjnej,
  • opracowywanie technologii konserwacji urządzeń automatyki przemysłowej,
  • sporządzanie harmonogramów obsługi technicznej (przeglądów okresowych, napraw, konserwacji),
  • określanie dopuszczalnych warunków pracy urządzeń mechaniki precyzyjnej,
  • projektowanie narzędzi na potrzeby mechaniki precyzyjnej,
  • określanie standardów kontroli zapewniających niezawodną pracę i bezpieczną eksploatację urządzeń mechaniki precyzyjnej,
  • organizowanie zaopatrzenia w energię, części zamienne i materiały eksploatacyjne,
  • wprowadzanie postępu technicznego i organizacyjnego w zakładach produkcyjnych i naprawczych urządzeń mechaniki precyzyjnej,
  • organizowanie szkoleń podległych pracowników.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Warunkiem podjęcia pracy w omawianym zawodzie jest uzyskanie wyższego wykształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Absolwenci są przygotowani teoretycznie i praktycznie do podejmowania i rozwiązywania problemów inżynierskich w zakresie projektowania urządzeń mechanicznych i pojazdów oraz systemów technicznych i procesów technologicznych, jak również w zakresie ich optymalnej eksploatacji oraz sterowania i automatyzacji procesów produkcyjnych. Mechanika precyzyjna to jedna z dziedzin techniki, która zajmuje się przede wszystkim konstruowaniem, badaniem i wytwarzaniem elementów mechanicznych, które charakteryzuje przede wszystkim wysoki poziom obróbki. Dzięki tej właśnie technice możliwe jest przede wszystkim wytwarzanie urządzeń, służących do dokładnych, skrupulatnych pomiarów, choćby do stworzenia urządzeń optycznych czy też pomiarowych oraz zegarów. Zgodnie z praktycznym profilem program studiów w szerokim stopniu zorientowany jest na wyrobienie wśród studentów praktycznej umiejętności posługiwania się zintegrowanymi systemem projektowania i wytwarzania CAD/CAM/CAE.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Inżynier mechanik – mechanika precyzyjna musi wykazywać się uzdolnieniami matematycznymi technicznymi, ale także musi mieć szerokie zainteresowania - ciekawość zasad działania i konstrukcji różnych urządzeń technicznych, być osobą kreatywną technicznie oraz otwartą na wiedzę interdyscyplinarną – znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, informatyce, oprogramowaniu i energetyce. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego. Praca wymaga odpowiedzialności i dokładności. Osobę wykonującą ten zawód powinna cechować spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. Powinien posiadać również umiejętności analizowania sytuacji oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Ważną cechą osoby pracującej na tym stanowisku jest posiadanie kompetencji miękkich - umiejętność organizowania pracy sobie i innym – jeżeli pełni funkcje kierownicze, odporność na stres, samodzielność oraz umiejętność postępowania z ludźmi.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są: sprawność fizyczna znacznie poniżej przeciętnej, w tym zaburzenia równowagi, silne wady wzroku i słuchu (nie podlegające korekcji), brak widzenia obuocznego, daltonizm, a także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Absolwent kierunku znajdzie zatrudnienie na stanowiskach związanych z obsługą obrabiarek sterowanych numerycznie, w zakresie mechaniki samochodowej lub mechaniki lotniczej, czy projektowania i wytwarzania CAD/CAM/CAE.
 

Szkoły:

 

Politechnika Wrocławska Wydział Mechaniczny

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. 71 320 41 11
e-mail: rekrutacja@pwr.edu.pl
https://pwr.edu.pl
 

Politechnika Śląska Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
ul. Konarskiego 18, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 23 10
e-mail: rie@polsl.pl
http://ise.polsl.pl
 

Politechnika Świętokrzyska Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, 25-314 Kielce
tel. 41 342 48 18
e-mail: international@tu.kielce.pl
https://tu.kielce.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inżynier mechanik – mechanika precyzyjna 2021
Inżynier mechanik – mechanika precyzyjna 2021.pdf 277 KB
Informacje o publikacji dokumentu